شمع موتور باید حرارت ناشی از احتراق را از خود دفع کند و درجه بندی   حرارتی  ملاکی برای سنجش میزان دفع حرارت است. درجه بندی حرارتی با یک عدد   مشخص می  شود و انتخاب شمع با درجه حرارتی مناسب برای هر موتور که با  ویژگی  های  موتور و شرایط استفاده ی آن سازگاری داشته باشد امری ضروری  است.

شرایط   مختلف مانند شرایط موتور و شرایط رانندگی معیارهای اصلی  برای انتخاب شمع   هستند. به عنوان مثال اگر رانندگی سخت برای مدت زمان  طولانی با استفاده از   شمع معمولی ادامه یابد، شمع بیش از حد گرم می شود.

هنگامی   که دمای  هوا بالا است، مانند تابستان، دمای هوای ورودی بیشتر می شود و  بار  موتور  را افزایش می دهد. در چنین مواقعی بهتر است شمعی با محدوده  حرارتی  بالاتر  انتخاب کنید. 

اگر  اسب بخار از طریق تیونینگ افزایش  یافته باشد،  افزایش قدرت انفجار منجر به  افزایش دمای محفظه احتراق می  شود و احتمال پیش  اشتعال را بیشتر می کند در  چنین شرایطی لازم است شمعی  با محدوده حرارتی  بالاتر و مقاومت حرارتی  بالاتری انتخاب کنید.

شمع   هایی که پراکندگی  درجه حرارتی بالایی دارند را شمع با محدوده حرارتی  بالا  (نوع سرد) و شمع  هایی که پراکندگی درجه حرارتی پایینی دارند را شمع  با  محدوده حرارتی پایین  (نوع گرم) می نامند.

هنگامی که شمع با درجه حرارتی نامناسب انتخاب شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر   درجه حرارتی خیلی بالا باشد : دمای شمع خیلی پایین می ماند که باعث رسوب   گرفتن قسمت جرقه زن می شود، این  رسوب ها مسیری برای نشت جریان الکتریکی   ایجاد میکنند که منجر به کاهش قدرت  جرقه می شود.

اگر درجه حرارتی   خیلی پایین باشد:  دمای شمع خیلی بالا میرود که باعث احتراق غیرعادی (پیش   سوزی) می شود، در  نتیجه الکترود شمع ذوب شده و ممکن است منجر به مشکلاتی   از قبیل آسیب به  پیستون (گیرپاژ کردن) شود.