برای اینکه شمع های موتور شما به درستی کار کنند، فاصله بین الکترودهای مرکزی و جانبی باید کاملاً کالیبره شود تا موتور بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد. اطمینان از اینکه شمع ها دارای گپ مناسب هستند برای عملکرد موتور بسیار مهم است. گپ فاصله بین الکترود مرکزی و جانبی است، بنابراین قوس الکتریکی در ولتاژ مناسب رخ می دهد که سوخت را مشتعل می کند و احتراق ایجاد می کند که باعث می شود موتور درست کار کند.

چرا باید از ابزارهای گپ شمع استفاده کرد؟

اگر بخواهید عملکرد موتور خودرو خود را به حداکثر برسانید یا می خواهید شرایط شمع های خودرویتان را بررسی کنید نیاز هست که حتما از ابزارهای گپ شمع استفاده کنید. استفاده از ابزار گپ شمع به شما امکان می دهد به اندازه گپ دقیق توصیه شده توسط سازنده دست یابید. این کار راندمان شمع را با اطمینان از خاموش کردن جرقه صحیح برای احتراق مخلوط هوا و سوخت برای تامین انرژی خودرو شما افزایش می دهد. 

داشتن گپ شمع مناسب می تواند به کاهش احتمال سوختن الکترودها که می تواند منجر به خرابی زودرس شمع شود کمک کند. اگر گپ درست نباشد، الکترودها می‌توانند بسوزند و منجر به خرابی شمع شوند.

انواع ابزارهای گپ شمع:

فیلر سنج:

فیلر سنج دارای چندین تیغه فلزی در ضخامت های مختلف می باشد، یک فیلرسنج شبیه یک چاقوی جیبی است. هر تیغه ضخامت خاصی است و با طیف گسترده ای از تیغه ها ، می توانید تقریباً هر شکافی را اندازه گیری کنید.

برای شمع های ایریدیوم و شمع هایی که از فلزات گرانبهای دیگر هستند ایده آل بوده و دقیق ترین ابزار برای اندازه گیری فیلر است. یک ایرادی که این ابزار دارد این است که برای خم کردن الکترود شمع به یک انبردست نیاز دارید و اگر بخواهید از آنها برای تنظیم شمع استفاده کنید، تیغه ها تغییر شکل می دهند.

فیلرسنج شمع خودرو

اندازه گیری به روش سکه

یک فیلرسنج به سبک سکه ای که به دلیل شکل سکه مانند آن نامگذاری شده است، اندازه هایی در اطراف لبه دارد. لبه بیرونی گیج نازک است و با حرکت در اطراف گیج، ضخیم تر می شود. 

مقرون به صرفه است و شما می توانید الکترود شمع را با این ابزار خم کنید، اما دقت آن به دلیل شیب تدریجی لبه می تواند مشکل ساز باشد. برای شمع های مسی سنتی بسیار خوب است، اما نباید از آن  برای شمع های ایریدیوم استفاده شود. استفاده از این ابزار می تواند به فلزات گرانبها در این نوع شمع ها آسیب برساند.

اندازه گیری گپ شمع با سکه

هنگام تعویض شمع ها، آیا گپ شمع ها همیشه نیاز است که تنظیم شود؟

نه همیشه. در گذشته نیاز به تنظیم گپ شمع ها بود، اما امروزه معمولاً گپ شمع ها از پیش تنظیم می شوند. اما توصیه می‌شود هنگام نصب شمع‌ها مجدداً بررسی کنید که گپ به درستی روی تنظیمات توصیه‌شده خودرو تنظیم شده باشد.

تنظیم فاصله گپ برای هر وسیله نقلیه متفاوت است، اما اکثر آنها بین 0.7 میلیمتر تا 1.3 میلیمتر هستند. برای یافتن گپ توصیه شده برای خودروی خود، به دفترچه راهنما یا کاتالوگ های موجود مراجعه کنید یا از پشتیبانی کارتیز بخواهید شمع با گپ مناسب برای خودروی شما را معرفی کند.

چگونه گپ شمع را تنظیم کنیم؟

گام 1: یک گپ سنج تهیه کنید.

گام2: شمع را تمیز کنید. اگر شمع جدید است، نیازی به این کار نیست. اما اگر در حال بررسی یک شمع هستید که در حال حاضر در خودرو نصب است، ممکن است در نقاط تماس کثیف باشد. هرگز از مواد ساینده برای تمیز کردن شمع استفاده نکنید.

گام3: گپ شمع را اندازه گیری کنید. با استفاده از گپ سنج ، ابزار را از طریق الکترودها عبور دهید تا اندازه گیری را تعیین کنید. اندازه گیری را یادداشت کنید و آن را با تنظیمات توصیه شده ذکر شده در دفترچه راهنمای مالک مقایسه کنید.

گام4: هر گونه تنظیمات لازم را انجام دهید. اندازه صحیح را روی گپ سنج خود انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید گپ سنج را درست را از شکاف عبور دهید، باید گپ را افزایش دهید. اگر ابزار بدون تماس با الکترودها از شکاف عبور کند، گپ بسیار بزرگ است و باید کم شود.

از ابزار گپ شمع برای تنظیم شکاف استفاده کنید. الکترود جانبی را به آرامی به داخل خم کنید تا گپ را کم کنید یا آن را به سمت بیرون خم کنید تا افزایش یابد.

هنگام تنظیم گپ شمع بسیار مراقب باشید تا الکترود را بیش از کسری از میلیمتر خم نکنید زیرا شمع ها برای تحمل فشار زیاد طراحی نشده اند. همچنین مراقب باشید که به الکترود مرکزی برخورد نکنید. اگر الکترود پایینی را جدا کنید یا به الکترود مرکزی آسیب وارد کنید، به یک شمع جدید نیاز دارید. الکترودهای مرکزی فلز گرانبها ایریدیوم یا پلاتین بسیار ظریف هستند بنابراین استفاده از ابزار مناسب گپ شمع بسیار مهم است.

گام5: گپ را مجددا بررسی کنید و فرایند تنظیم را مجددا انجام دهید تا ابزار تنظیم گپ کاملا بین الکترودها قرار بگیرد.

برای مطالعه درباره عواقب گپ شمع نادرست، در اینجا کلیک کنید.